fbpx
+420 603 753 504 info@pixelsky.cz

PWA: progresivní webová aplikace

a proč je to výhodné pro váš e-shop?
rychlá poptávka

Progresivní webová aplikace, pwa. 

Jedná se o webové aplikace, které vzhledově připomínají a fungují jako obyčejné webové stránky. Rozdíl je v tom, že obsahují další funkce, typické pro nativní aplikace. Push notifikace, možnost pracovat v offline prostředí, nebo také jednoduchou komunikaci s hardwerem zařízení. Propojují tak výhody aplikací s benefity webových stránek.

Zásadní změny již přišly kolem roku 2005, kdy se rozvíjely dynamické webové stránky – PHP a ASP.NET. Progressive Web Apps se snažili zavést již rokem 2007, nicméně došlo k problému, především na smartphonech, kde se potýkaly s neúspěchem. Oproti nativním aplikacím, nebyly příliš rychlé a ani oblíbené mezi uživateli. Rok 2010 byl pro tyto aplikace stěžejní, vzhledem k pokroku v jazycích HTML5, JavaScript i CSS3. Staly se tak kompatibilní s novými procesory a mohli se již měřit s nativními aplikacemi. V roce 2015 se poprvé objevil název Progresivní webové aplikace, jenž měly dostupné nové funkce kompatibilní s prohlížeči.

Vhodné využití aplikační technologie

PWA nabízí rozmanitou funkcionalitu, jsou progresivní, kdy fungují na libovolném operačním systému či prohlížeči. Dále by měly být responzivní, to znamená, že jsou flexibilní k zařízením na kterých jsou používány, i když se jedná o mobilní telefon, počítač nebo tablet. Služba Service worker udržuje tyto aplikace vždy aktuální. Ať už jste připojeni k internetu či nikoliv, tato služba také nabízí pohodlnou práci v offline prostředí. Díky protokolu pro šifrované připojení HTTPS zajišťují integritu obsahu. Jejich původ si lze ověřit skrze “ochranou zelenou známku”, která je určitou zárukou bezpečnosti. Lze jej také vzhledem k registraci poskytovatelů služeb velmi snadno dohledat prostřednictvím vyhledávačů. Odpadá potřeba instalování ze služeb jako je Google Play nebo App Store. 

Největší výhodou je také jejich dostupnost pouze skrze odkaz URL. Je nutno dodat, že je možné je spustit v jakémkoliv browseru, nicméně dodatečné funkce jako prohlížení v offline režimu, nebo také push notifikace, kdy můžete dostávat oznámení přímo v okně ve Windows nabízí jen některé prohlížeče. Kompatibilita tedy není zaručena.

 

Přejít k navigační liště